Najważniejsze informacje na temat stomatologii dziecięcej
Stomatologia dziecięca (zwana fachowo pedodoncją) jest oddzielną dziedziną zajmującą się – jak sama nazwa wskazuje – leczeniem dentystycznym dzieci. Jej powstanie wynika z zauważalnej gołym okiem różnicy w budowie anatomicznej jamy ustnej pomiędzy młodzieżą i dziećmi a dorosłymi. Skąd biorą się rozbieżności? Motywowane są przede wszystkim ciągłym rozwojem struktur kostnych szczęki u młodszych Pacjentów, który kończy się dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości.
Stomatologia dziecięca zajmuje się przede wszystkim wszelkiego rodzaju dysfunkcjami występującymi podczas okresu ząbkowania, leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów mlecznych. Nasz gabinet bardzo duży nacisk kładzie na dobrą edukację małych Pacjentów, gdyż wpojenie odpowiednich nawyków za młodych lat zaprocentuje i zapewni im zdrowy uśmiech w przyszłości.
Podczas leczenia stomatologicznego dzieci w Cytrus Lawenda stawiamy przede wszystkim na atraumatyczną realizację wszelkich niezbędnych zabiegów. Uniknięcie przykrych doświadczeń ma fundamentalne znaczenie, gdyż minimalizuje odczuwany przez małego Pacjenta stres oraz ryzyko rozwoju dentofobii – panicznego lęku przed wizytami w gabinecie stomatologicznym. Aby osiągnąć cel, korzystamy z nowoczesnych i niezwykle skutecznych metod, wykorzystywanych przez renomowane placówki dentystyczne na całym świecie.
Pierwsza wizyta adaptacyjna – praca u podstaw
Chyba wszyscy pamiętamy naszą pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym, chociaż dla części ludzi jest to wspomnienie, którego miło byłoby się pozbyć. Złe skojarzenia dotyczące pobytu u dentysty wynikają najczęściej z kardynalnego błędu popełnianego przez samych rodziców – postanowili oni udać się z dzieckiem na konsultację dopiero w przypadku pojawienia się bólu zęba. To najgorszy możliwy scenariusz, gdyż leczenie będzie bardziej złożone, a jedyne, co maluch zapamięta, to ból. Taki stan rzeczy odciśnie swoje piętno na przyszłym podejściu dziecka do leczenia stomatologicznego i skutecznie go do niego zniechęci.
Uniknięcie opisywanego problemu jest jednak całkowicie możliwe. Wystarczy nie dopuścić do sytuacji, kiedy mały Pacjent zaczyna odczuwać ból zęba oraz wcześnie wybrać się z nim do gabinetu stomatologicznego. Tego typu spotkania określane są jako wizyty adaptacyjne i powinny być przeprowadzane zaraz po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych (pomiędzy 6 miesiącem a 1 rokiem życia). Polegają one na kontroli jamy ustnej oraz pokazaniu dziecku rytmu działania gabinetu: poprzez prezentację sprzętu, zabawę edukacyjnymi zabawkami czy zapoznanie malucha z obecnym personelem. Wszystko przebiega w niezwykle swobodnej atmosferze, dzięki czemu mały Pacjent może się komfortowo zaaklimatyzować.
Wizyty adaptacyjne w Cytrus Lawenda są dokładnie przemyślane i zaplanowane, rozpoczynamy je od wspomnianej już prezentacji gabinetu, aby następnie przejść do koniecznej diagnostyki, która będzie obrazowała stan jamy ustnej małego Pacjenta. Prywatne centrum diagnostyczne znacząco ułatwia ten proces, eliminując konieczność poszukiwania osobnej placówki oraz niwelując stres dziecka związany z ewentualną zmianą znanego otoczenia. Nasi dentyści zaś przede wszystkim starają się zainteresować malucha wykonywaną przez nich pracą – ich celem jest udowodnienie, że wizyta u stomatologa nie musi być jedynie obowiązkiem, a może stać się świetną zabawą!
Jak zachęcić dziecko do udania się na wizytę u dentysty?
Wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi i doskonale wiemy, z jakim uporem wiążą się szczenięce lata. Namówienie pociechy do odwiedzin gabinetu stomatologicznego nieraz bywa trudną sprawą, przysparzającą sporej ilości problemów. Istnieją jednak pewne sposoby i drobne retoryczne sztuczki, które pomagają w zachęceniu małego Pacjenta do spotkania z lekarzem.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że to zachowanie rodziców w dużej mierze wpływa na stosunek dziecka do leczenia stomatologicznego. Jeżeli oni sami boją się dentysty, muszą przezwyciężyć swój lęk, a przynajmniej nie okazywać go w obecności swego potomstwa. Wiadomo przecież, iż dzieci za wzór obierają swoich rodzicieli oraz bardzo łatwo przejmują ich nawyki.
Bardzo pomocne okazuje się regularne przypominanie dziecku o zaletach posiadania zdrowego uzębienia i związanego z nim przyszłego braku problemów. Warte uwagi jest także przytaczanie lubianych przez nasze pociechy postaci, które dysponują pięknym uśmiechem. Jeżeli zaś chodzi o codzienną higienizację zębów, ciekawym wyjściem są drobne zagrywki: pozwolenie dziecku na wybór szczoteczki posiadającej „bajery” (naturalnie powinna ona być dopasowana do warunków zdrowotnych jego jamy ustnej), wspólne mycie zębów czy wykonywanie tego w formie zabawy.

Leczenie zębów mlecznych
Jak już mówiliśmy, jednym z głównych zadań stomatologii dziecięcej jest leczenie zębów mlecznych. Wielu rodziców bagatelizuje problemy z nimi związane, jednakże to bardzo poważny błąd – jeżeli mleczaki zostały dotknięte próchnicą, bardzo łatwo przeniesie się ona na zęby stałe oraz osłabi ich strukturę. Natomiast gdy wypadnie choćby jeden mleczak, zęby zaczną się przesuwać w celu uzupełnienia powstałego ubytku. Stąd już prosta droga do rozwoju wady zgryzu, która będzie wymagała skomplikowanej terapii w przyszłości.
W ramach stomatologii dziecięcej przeprowadzamy następujące zabiegi:
- Zakładanie wypełnień na zęby mleczne – jeżeli mleczne zęby dziecka dotknęła próchnica, która uszkodziła ich tkanki, idealnym rozwiązaniem jest ich odbudowa przy pomocy nowoczesnych wypełnień światłoutwardzalnych. Są one bardzo wytrzymałe i estetyczne. Procedura zakładania „plomb” światłoutwardzalnych przebiega całkowicie bezboleśnie ze względu na wykorzystanie nowoczesnego znieczulenia;
- leczenie kanałowe zębów mlecznych – na dźwięk słów „leczenie kanałowe” nawet dorośli często czują nieprzyjemne dreszcze, jednakże zapewniamy, że nie ma czego się bać. Zabieg wykonujemy pod pełnym znieczuleniem, a oczyszczanie kanałów korzeniowych w przypadku mleczaków jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku zębów stałych. Warto dodać, że leczenie kanałowe to znacznie korzystniejsza alternatywa w porównaniu do ekstrakcji zęba, gdyż pozwala zachować pełną funkcjonalność jamy ustnej;
- otwarcie zęba mlecznego – zabieg ten jest czynnością poprzedzającą leczenie kanałowe i polega na otwarciu komory zęba przy pomocy wiertła kulkowego oraz usunięciu z niego miazgi. Dzięki użyciu nowoczesnego znieczulenia procedura jest całkowicie bezbolesna;
- ekstrakcja zęba mlecznego – usuwanie jakichkolwiek zębów traktujemy w Cytrus Lawenda jako ostateczność. Jednakże w wielu przypadkach zabieg jest niezbędny, jeśli danego zęba nie da się uratować, stomatolog usuwa go przy zastosowaniu znieczulenia, co eliminuje ból.
Odkładanie wizyty u dentysty nie sprawi, że problemy z zębami znikną jak za dotknięciem magicznej różdżki. Kiedy będą bagatelizowane, zaczną się coraz bardziej pogłębiać i tworzyć konieczność wdrożenia bardziej złożonego leczenia, a co za tym idzie – większego wydatku. Zaznaczmy, iż pojawienie się z dzieckiem odczuwającym ból prawdopodobnie przyniesie mu przykre przeżycia, które wpłyną na wystąpienie dentofobii.
Bezbolesne leczenie dzieci – gaz rozweselający i znieczulenie ogólne
Stomatologia dziecięca to jedna z najważniejszych gałęzi działalności Cytrus Lawenda, a zapewnienie małym Pacjentom wyjątkowego komfortu podczas leczenia to dla nas priorytet. Aby skutecznie spełniać swoje zadanie, zaopatrzyliśmy nasz gabinet w nowoczesne rozwiązania służące walce z bólem oraz stresem podczas zabiegów.
Znieczulenie komputerowe to znakomita metoda przeciwdziałania bólowi podczas wszystkich zabiegów. Wbudowany w specjalne urządzenie mikroprocesor stale dopasowuje ciśnienie dozowania środka anestetycznego, dzięki czemu zapewnia mu fizjologiczną prędkość wchłaniania. Tkanki są wówczas równomiernie znieczulane, eliminowane jest także kłopotliwe uczucie ich rozpierania. Aplikator swoją konstrukcją przypomina „różdżkę”, która nie wywołuje przykrych skojarzeń związanych ze strzykawkami (w przypadku leczeniu dzieci jest to wyjątkowo przydatne). Substancja znieczulająca przestaje działać zaraz po zejściu z fotela dentystycznego, toteż mały Pacjent może swobodnie jeść bez ryzyka „przygryzania” wargi.

Gaz rozweselający to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania stresu podczas pobytu w gabinecie stomatologicznym. Polega ona na wdychaniu przez Pacjenta mieszanki tlenu oraz podtlenku azotu, która wprowadzi go w stan znacznego rozluźnienia. Zastosowanie sedacji wziewnej szczególnie rekomendujemy w przypadku bardziej zdenerwowanych dzieci, kiedy komfortowe przeprowadzenie zabiegu jest utrudnione.
Czasami niechęć dziecka do dentysty osiąga nieco poważniejszą formę i nie pozwala na wykonanie jakichkolwiek czynności. Mamy rozwiązanie i dla tego problemu, a jest nim znieczulenie ogólne, nazywane kolokwialnie przez Pacjentów narkozą. Przy pomocy specjalnych środków anestetycznych dziecko zostaje wprowadzone w głęboki sen, dzięki czemu przechodzi ono zabieg w całkowitej nieświadomości. Dodatkowym atutem jest fakt, iż wydaje się on trwać raptem kilka chwil! Procedurę nadzoruje doświadczony zespół anestezjologiczny, dbający o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa