Skąd bierze się kamień nazębny i w jaki sposób stwarza zagrożenie dla zębów? Jak się przed nim uchronić i jak się go pozbyć, jeśli się pojawi? Oto tematy, jakimi zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.
Kamień nazębny – skąd się bierze?
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Płytka taka to osad, złożony z resztek pokarmów, który osadza się na zębach. Taką płytkę można łatwo usunąć poprzez zwyczajne mycie zębów. Jeżeli jednak się tego zaniedba, to już po kilkunastu godzinach na skutek działania zawartych w ślinie soli mineralnych płytka ulega mineralizacji i twardnieje. W ten sposób powstaje kamień nazębny, składający się głównie z białka, fosforu, resztek pokarmu i bakterii próchnicowych.
Kamień nazębny to wróg jamy ustnej. Przyczynia się do zakwaszania jej środowiska i powstawania próchnicy. Najbardziej niebezpieczny jest kamień znajdujący się pod linią dziąseł. Może on doprowadzić do rozwoju chorób przyzębia, co w dłuższej perspektywie może spowodować nawet utratę zębów.
Jak zapobiec kamieniowi nazębnemu?
Aby nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego, należy skrupulatnie i na bieżąco oczyszczać zęby z płytki bakteryjnej. Myj więc zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a jeżeli masz taką możliwość, to najlepiej rób to po każdym posiłku. Szczotkuj zęby ruchami wymiatającymi. Nie wkładaj w to zbyt dużej siły – intensywne szczotkowanie może zaszkodzić zębom. Tak samo nie powinieneś używać szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Przy myciu zębów szczególną uwagę poświęcaj trudniej dostępnym miejscom, takim jak przestrzenie międzyzębowe (aby dokładniej je oczyścić, przydaje się nić dentystyczna i irygator), oraz okolicom dziąseł.
Jeśli chcesz uniknąć kamienia nazębnego, warto też pomyśleć o zmianie diety. Przede wszystkim ogranicz spożycie produktów zawierających cukier, ponieważ stanowi on pożywkę dla bakterii. Trzeba przy tym wiedzieć, że w dużych ilościach znajduje się on nie tylko w słodyczach, ale też na przykład w alkoholach. Ograniczyć powinno się też nabiał oraz produkty zawierające węglowodany. ponieważ zagęszczają one ślinę, co stwarza dogodne warunki do powstawania kamienia.
Dodajmy do tego, że zwiększona tendencja do powstawania kamienia nazębnego występuje u palaczy – masz teraz kolejny powód, żeby rzucić papierosy.
Jak usunąć kamień nazębny?
A co jeśli nie uda się zapobiec kamieniowi nazębnemu? Czy da się usunąć go z zębów? Bez obaw, to żaden problem. Wprawdzie sam w domowych warunkach nie możesz tego zrobić, ale w gabinecie stomatologicznym znajdą się ku temu środki.
Kamień można usunąc dzięki skalingowi – to zabieg przeprowadzany przy użyciu skalera, urządzenia emitującego ultradźwięki i rozbijającego kamień.
Innym pomocnym zabiegiem jest piaskowanie. Polega na tym, że po powierzchni zębów przemieszcza się dyszę, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Piasek ten zawiera czyszczące drobiny, które likwidują osad i kamień, nie uszkadzając przy tym szkliwa.
Co możesz teraz zrobić?
W przypadku problemów z kamieniem nazębnym nie panikuj – wystarczy udać się do gabinetu stomatologicznego. Zapraszamy do Cytrus-Lawenda, na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 660 700 903 lub wypełniając formularz.