Licówki to metoda, która umożliwia skorygowanie drobnych niedoskonałości uzębienia. Najczęściej są one wykonywane z materiału kompozytowego albo porcelany. Którą z tych dwóch możliwości lepiej wybrać? Czytaj dalej, a poznasz zalety i wady obu rodzajów licówek.
Licówki – co to takiego?
Licówki są mocowane na zewnętrznej stronie zębów, czyli stronie licowej – stąd wzięła się ich nazwa. Są to korony częściowe mające formę cienkich płatków – ich grubość nie przekracza 1 mm.
Licówki maskują niedoskonałości zębów, takie jak przebarwienia, zbyt szerokie szpary między zębami, ukruszenia czy drobne wady zgryzu. Pozwalają na przeprowadzenie optycznej korekcji kształtu zębów i zmianę ich koloru. Można dzięki nim nawet nadbudować brakujące fragmenty, o ile nie są za duże, wydłużyć lub skrócić zęby, zlikwidować diastemę czy wyrównać symetrię między prawą i lewą stroną łuków zębowych.
Licówki można zamocować na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga wypolerowania szkliwa, ale ogólnie jest procesem mało inwazyjnym i odwracalnym. Drugi sposób wymaga oszlifowania szkliwa, aby zrobić miejsce na przymocowanie licówek.
Licówki z reguły wykonywane są z materiału kompozytowego lub porcelany. Który z tych materiałów lepiej się sprawdza? Przyjrzyjmy się bliżej obu tym opcjom – to pozwoli nam lepiej poznać ich mocne i słabsze strony.
Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe są wykonywane ze światłoutwardzalnego materiału – to taki sam materiał kompozytowy, którego używa się do wypełnień ubytków w zębach. Licówki takie mają wystarczające walory estetyczne, aby poprawić kolor, kształt i wielkość zębów.
Materiał kompozytowy ma zbliżoną do naturalnego szkliwa twardość, dzięki czemu nie ściera zębów przeciwstawnych. Jego zaletą jest też to, że łatwo daje się nadbudować, korygować i polerować. To sprawia, że w razie wystąpienia jakichś drobnych uszkodzeń czy odkształceń licówki kompozytowe można łatwo naprawić.
Jedną z większych zalet licówek kompozytowych jest ich cena. Są tańszym rozwiązaniem niż licówki porcelanowe. Pozwalają też zaoszczędzić czas, ponieważ można je wykonać podczas jednej wizyty.
Licówki porcelanowe
Minusem licówek porcelanowych jest to, że trzeba w nie zainwestować więcej pieniędzy i czasu. Są zatem droższe od kompozytowych i dłużej się je wykonuje – nie da się zrobić tego podczas jednej wizyty, ponieważ ich wykonanie wymaga pobrania wycisku zębów i właściwego przygotowania,
Nie znaczy to jednak, że licówki porcelanowe są gorszym wyborem niż kompozytowe. Wręcz przeciwnie, mają niepodważalne zalety, którymi nad nimi górują. Przede wszystkim chodzi tu o względy estetyczne. Chociaż licówki kompozytowe same w sobie odznaczają się zupełnie dobrą estetyką, to ich jednolita barwa sprawia, że ich wygląd nieco różni się od wyglądu naturalnych zębów. W przypadku licówek porcelanowych nie ma takiego problemu. Porcelana doskonale się sprawdza jako imitacja naturalnego szkliwa. Wykonane z niej licówki odbijają światło w sposób, który przywodzi na myśl gładkie i lśniące naturalne zęby. W przeciwieństwie do licówek kompozytowych te porcelanowe wykazują też odporność na przebarwienia.
Oprócz tego porcelana jest materiałem trwalszym od kompozytu. Wykonane z niej licówki są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymują dłużej w nienagannym stanie – ich żywotność wynosi aż kilkanaście lat.
Dodatkowo licówki porcelanowe są wykonywane na wymiar. Właśnie dlatego ich wykonanie i założenie zajmuje więcej czasu, ale ma to i dobre strony, ponieważ dzięki temu ich kształt i wielkość mogą być idealnie dopasowane do zębów.
Co możesz teraz zrobić?
Chciałbyś poprawić estetykę swojego uśmiechu? Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest właśnie zamocowanie licówek. Odwiedź Cytrus-Lawenda – dokonamy przeglądu Twoich zębów, aby zaproponować optymalną metodę korekcji niedoskonałości. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 660 700 903 lub wypełniając formularz.