Jednym z rodzajów uzupełnień protetycznych stosowanych w stomatologii są prace kombinowane. Czym się charakteryzują? Dla kogo są dobrym rozwiązaniem? Dziś odpowiemy na te pytania.
Czym są prace kombinowane?
Protezy zębowe kombinowane stanowią połączenie stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych. Są to protezy bezklamrowe. Zamiast tradycyjnych klamer wykorzystywane są inne rozwiązania dla zamocowania takich prac protetycznych – elementami utrzymującymi są w tym przypadku zatrzaski, zasuwy lub teleskopy.
Proteza kombinowana składa się z korony protetycznej założonej na ząb własny Pacjenta, wyposażonej w specjalne mocowania, oraz z części ruchomej, która odbudowuje brak zębowy (pojedynczy lub bardziej rozległy).
`
Jak mocowane są prace kombinowane?
Sposób mocowania protezy kombinowanej jest dobierany w zależności od konkretnego przypadku. Popularnym rodzajem pracy kombinowanej jest proteza teleskopowa. Mocowana jest za pomocą wewnętrznej i zewnętrznej metalowej korony teleskopowej. Korona wewnętrzna zostaje na stałe zacementowana na oszlifowanym zębie. Korona zewnętrzna, pokryta kompozytem lub porcelaną stanowi łącznik z zębem filarowym.
Innym typem zamocowania prac kombinowanych są zatrzaski, które działają podobnie jak zaczepy kulkowe. Stosuje się również zasuwy, sztywne połączenie między walcowatym elementem w koronie zwanym patrycą, a dopasowaną matrycą w kształcie rowka lub szyny wykonaną w ruchomej części protezy. Przy rozległych brakach międzyzębowych stosowane jest połączenie kładkowe – stosuje się metalową belkę, łączącą co najmniej dwa filary, a zaczepy matrycy obejmują ją obustronnie.
Dla kogo protezy kombinowane? Zalety prac kombinowanych
Prace kombinowane są godną polecenia alternatywą dla tradycyjnych protez. Sprawdzają się więc u osób z częściowymi brakami zębowymi, które nie kwalifikują się do zastosowania implantów albo mostów.
Szczególnie docenią je Pacjenci, którym zależy na estetyce uśmiechu. Klamry stosowane w tradycyjnych protezach mogą niekiedy być widoczne, przez co zaburzają ogólne estetyczne wrażenie. Prace kombinowane są mocowane bez użycia klamer, a ich elementy mocujące są ukryte wewnątrz protezy, dzięki czemu nie sprawiają takiego problemu, a uśmiech wygląda naturalnie.
Ale nie tylko wygląd jest tu ważny. Prace protetyczne takie jak proteza teleskopowa, nie tylko rekonstruują utracone zęby, ale mogą mieć korzystny wpływ na te, które jeszcze pozostały. Zostają one odciążone przez protezę. Pełni ona rolę szynowania, co pozwala na dłuższe utrzymanie się uzębienia resztkowego. A oprócz tego zęby filarowe zyskują ochronę przed próchnicą.
Kolejną ważną zaletą protez kombinowanych jest komfort użytkowania, jaki zapewniają Pacjentowi. Elementy mocujące, takie jak zatrzaski, korony teleskopowe, zasuwy i belki zapewniają pracom kombinowanym lepsze podparcie i utrzymanie. Ale nie tylko osiągana w ten sposób stabilność wpływa na komfortowe użytkowanie protezy. Ważne jest też, że prace kombinowane zajmują w jamie ustnej mniej miejsca niż klasyczne protezy, dzięki czemu Pacjentowi łatwiej się do nich przyzwyczaić.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pracach kombinowanych, zapraszamy do Cytrus-Lawenda. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 660 700 903 lub wypełniając formularz.