Ząb zatrzymany to problem wymagający leczenia chirurgicznego lub ortodontycznego. Ale na czym właściwie polega ta przypadłość? Po czym rozpoznać ząb zatrzymany i jak przebiega leczenie?
Ząb zatrzymany, czyli jaki?
Czym właściwie jest ząb zatrzymany? Jak można go zdefiniować? Otóż jest to taki ząb, który, choć pod względem anatomicznym jest prawidłowo wykształcony, to jednak pozostał w kości i nie wyrżnął się nad powierzchnię dziąsła. Okres jego fizjologicznego wyrzynania już się zakończył, a jednak nie udało mu się osiągnąć płaszczyzny zgryzu.
Ząb może być zatrzymany całkowicie lub częściowo. Przy zatrzymaniu częściowym fragment korony wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Zatrzymanie całkowite to natomiast sytuacja, gdy ząb jest otoczony przez kość i żadna jego część nie jest widoczna nad powierzchnią dziąsła. W takim przypadku dopiero zdjęcie RTG pozwala poznać, że doszło do zatrzymania zęba.
Jak dochodzi do zatrzymania zęba?
Skąd biorą się problemy z zatrzymaniem zęba? Najczęściej jest to efekt sytuacji, gdy brakuje miejsca w łuku zębowym, przez co ząb nie może się prawidłowo wyrżnąć. Skąd jednak ów brak miejsca w łuku zębowym? Z reguły winę ponosi zbyt późne wypadnięcie zęba mlecznego. Jeżeli taki ząb pozostaje zbyt długo w zębodole, nie pozwala wyrżnąć się stałemu odpowiednikowi, który powinien zająć jego miejsce. W rezultacie pozostałe zęby są ułożone zbyt ciasno. Efektem tej sytuacji jest właśnie zatrzymanie zęba. To między innymi z tego powodu tak ważne jest regularne odwiedzanie z dziećmi stomatologa na wizytach kontrolnych – pozwala to odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i wdrożyć środki zaradcze.
Ale nie w każdym przypadku zatrzymanie zęba jest skutkiem zbyt małej ilości miejsca w łuku zębowym. Może do niego dojść też z powodu niedoborów witamin (przede wszystkim A i D), urazów szczęki, zmian hormonalnych albo nieodpowiedniego leczenia w przeszłości. Tendencja do zatrzymania zęba może też być dziedziczna.
Jak rozpoznać ząb zatrzymany?
Rozpoznanie, że doszło do zatrzymania zęba w wielu przypadkach wcale nie jest trudne. Łatwo się zorientować, że w łuku zębowym brakuje zęba w miejscu, w którym powinien on się znajdować. Taką lukę można z łatwością wyczuć językiem, a osoba postronna może też na własne oczy ją zobaczyć.
Sytuacja komplikuje się, jeżeli zatrzymanym zębem jest ósemka. “Zęby mądrości” wyrzynają się jako ostatnie (a u części osób nie pojawiają się w ogóle), poza tym zajmują miejsca na samych końcach łuków zębowych. Dlatego brak którejś ósemki nie jest dla Pacjenta z reguły czynnikiem alarmującym. Potrzeba dopiero zdjęcia RTG, aby odkryć, że coś jest nie tak.
Jak leczyć zatrzymanie zęba?
Na początek trzeba przeprowadzić diagnostykę obrazową. Jeżeli potwierdzi ona, że doszło do zatrzymania zęba, trzeba podjąć odpowiednie kroki, by zażegnać problem.
Zła wiadomość jest taka, że najczęstszym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba. W dzisiejszej stomatologii kładzie się nacisk na ratowanie każdego zęba, dlatego usuwanie stosuje się jedynie w wyjątkowych przypadkach. Niestety zatrzymanie zęba jest właśnie takim przypadkiem.
Ale nie zawsze zatrzymany ząb trzeba usunąć. W części przypadków możliwe jest zamiast tego przeprowadzenie ściągania zęba zatrzymanego. Polega to na chirurgicznym odsłonięciu zęba, a następnie przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego, które przywraca ząb do prawidłowego położenia. Proces ten może trwać do dwóch lat. Ściąganie stosuje się przede wszystkim w przypadku zębów przednich.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz problem z zatrzymanym zębem, nie czekaj. Przyjdź do Cytrus Lawenda i pozwól naszemu lekarskiemu zespołowi profesjonalistów zająć się sprawą. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 660 700 903 lub wypełniając formularz.